Dr Jakub Zasina i dr Konrad Żelazowski z Instytutu Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym są autorami artykułu pt. "Rooming flats: How financialisation-led densification is spurring inner-city studentification in Lodz, Poland", który został właśnie opublikowany na łamach czasopisma "Urban Studies".
W artykule badacze prezentują empiryczny obraz fenomenu łódzkich mieszkań wielopokojowych: omawiają cechy fizyczne takich mieszkań, ich rozmieszczenie w przestrzeni miasta, a także semantykę ich nazewnictwa. Jednak przede wszystkim opisują mechanizmy modelu inwestycyjnego stojącego za upowszechnieniem takich mieszkań, a także wskazują na konsekwencje tego zjawiska dla śródmieścia.
Autorzy przekonują, że tytułowe mieszkania wielopokojowe jako model inwestycyjny i produkt mieszkaniowy powstają w wyniku splotu kilku czynników. Wiodącą rolę w tym procesie przypisują finansjalizacji mieszkalnictwa, która przekłada się na działania dogęszczające mieszkania w zabudowie kamienicznej. Twierdzą zarazem, że upowszechnienie się mieszkań wielopokojowych pobudza studentyfikację w śródmieściu Łodzi. Studentyfikację widzą natomiast jako jedno ze zjawisk uczestniczących w przeobrażaniu łódzkiego śródmieścia.
Autorzy podkreślają potrzebę prowadzenia dalszych badań nad mieszkaniami tego rodzaju, także w innych miastach Polski. Ich zdaniem szczególną uwagę należy zwrócić m.in. na doświadczenia osób studiujących z zamieszkaiwania w takim zakwaterowaniu.
Artykuł jest dostępny na stronie wydawcy. Osoby pracujące i studiujące na Uniwersytecie Łódzkim mogą zapoznać się z artykułem bezpłatnie pobierając go z tej strony po wcześniejszym zalogowaniu się na swoje konta biblioteczne. Pozostałe osoby mogą natomiast bez opłat pobrać tzw. zaakceptowaną wersję artykułu z serwisu ResearchGate lub z Repozytorium Uniwersytetu Łódzkiego.
Artykuł powstał w ramach realizacji szerszych badań nad rynkiem zakwaterowania studenckiego, które obaj naukowcy prowadzą od dłuższego czasu. Kontynuacja tych badań w następnych latach pozwoli na udokumentowanie kolejnych obliczy studentyfikacji w Łodzi.
Czasopismo "Urban Studies" to jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism międzynarodowych skupionych na tematyce miejskiej. Jedynie 13,4% artykułów nadsyłanych do redakcji tego czasopisma jest ostatecznie akceptowane do publikacji.
Materiał źródłowy: dr Jakub Zasina & dr Konrad Żelazowski