Debata „Zielony aktywizm – droga do zmian w mieście”
W ostatnich latach w miastach dostrzegany jest rozwój różnych inicjatyw obywatelskich i aktywności proklimatycznych. Coraz wyraźniej wybrzmiewa potrzeba włączenia mieszkanek i mieszkańców w proces stanowienia i realizacji miejskiej polityki klimatycznej. Ponadto miasta wykorzystują różne narzędzia i metody partycypacji społecznej, mające na celu budowanie potencjału adaptacyjnego miast do zmian klimatu.
Debata „Zielony aktywizm – droga do zmian w mieście” jest zaproszeniem do wspólnej dyskusji oraz wymiany doświadczeń związanych z inicjatywami i działaniami partycypacyjnymi w mieście w obliczu zmiany klimatu i jego konsekwencji. W debacie wezmą udział:
- Jarek Brodecki – student biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Młody naukowiec i przyrodnik. Popularyzator nauki i twórca bloga przyrodniczego „Lasem Myślący”. Jako wolontariusz prowadzi warsztaty poświęcone polskiej i światowej przyrodzie, i sposobach jej ochrony. Wielki miłośnik łódzkich rzek i cieków, o których istnieniu stara się przypominać urzędnikom i mieszkańcom miasta.
- Magdalena Gałkiewicz – ekofeministka, aktywistka na rzecz praw człowieka, praw zwierząt, ochrony przyrody, polityczka Zielonych. Radna miejska, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Łodzi. Członkini Zarządu Krajowego i liderka łódzkich struktur partii Zieloni. Związana także ze Stowarzyszeniem Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, Fundacja Viva Łódź oraz Łódzkim Ruchem Antyłowieckim.
- Jan Mencwel – autor książek „BETONOZA” i „HYDROZAGADKA” radny, samorządowiec, działacz społeczny, współzałożyciel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
Debatę poprowadzi dr Kamil Brzeziński z Instytutu Socjologii.
Liczymy na owocną wymianę doświadczeń i inspiracji.
Wydarzenie organizowane jest w ramach upowszechniania efektów projektu „Partycypacyjna adaptacja miast do zmian klimatu – przewodnik skutecznego działania władz i mieszkańców dla polskich i wschodnioeuropejskich miast” realizowanego w ramach konkursu „Wpływ nauki na społeczeństwo” finansowanego w ramach zwiększonej o 2% subwencji dla Uczelni, które przystąpiły do konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Kierownik projektu dr Agnieszka Rzeńca. Publikację można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.
Więcej informacji o przewodniku.
Organizatorzy:
- Katedra Gospodarki Regionalnej i Środowiska,
- SKN SPATIUM
- EkoEksoc
Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów 60-lecia Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. Harmonogram obchodów.