Zabytkowa zieleń i jej rewaloryzacja w działaniach samorządu terytorialnego. Nowa książka już dostępna

fot. Michal Dziekonski / Unsplash

Nakładem Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego ukazała się monografia autorstwa dr Iwony Wieczorek (NIST) oraz dr hab. Aleksandry Nowakowskiej, prof. UŁ i dr Agnieszki Rzeńcy (UŁ) pt. "Zabytkowa zieleń i jej rewaloryzacja w działaniach samorządu terytorialnego".

Autorki podjęły w niej kwestię zabytkowej zieleni w procesach rozwoju lokalnego oraz budowania jakości życia i tożsamości społeczności lokalnych. Na łamach książki autorki eksponują zintegrowane i terytorialne podejście do rewaloryzacji zabytkowej zieleni - „od ochrony do włączenia w procesy rozwoju” - zatem nie tylko przez pryzmat konserwacji i ochrony zieleni, lecz także możliwości jej wykorzystania na rzecz poprawy atrakcyjności i konkurencyjności całej jednostki terytorialnej. Książka zawiera także przegląd dobrych praktyk w zakresie rewaloryzacji zabytkowych parków w Polsce.

Obszar zabytkowej zieleni oznacza znacznie więcej niż tylko przestrzeń fizyczną, posiadającą czytelne granice i walory architektoniczne, krajobrazowe, przyrodnicze czy historyczne. Zabytkowy park czy ogród jest miejscem budowania postaw społecznych, tożsamości lokalnej, wspólnego tworzenia wartości kulturowych i społecznych, a zarazem staje się źródłem kreatywności, nowych zasobów i potencjałem dla rozwoju gospodarczego. W tym podejściu obszar dziedzictwa przyrodniczego stanowi swoiste mikroterytorium stworzone przez aktywność lokalnych aktorów, gdzie przeszłość ożywia teraźniejszość.

Książkę można pobrać bezpłatnie w otwartym dostępie ze strony Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego oraz z serwisu ResearchGate.


Materiał źródłowy: dr Agnieszka Rzeńca
Redakcja: dr Jakub Zasina